Auto zastępcze

auto zastępczeMiałeś wypadek? Weź auto zastępcze!
Jeżeli samochód, który wykorzystujecie Państwo do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pracy w innej firmie lub leczenia, został uszkodzony w wyniku kolizji nie z Państwa winy, możecie ubiegać się o pokrycie kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego w firmie ubezpieczeniowej sprawcy kolizji. Warunkiem zwrotu kosztów jest wynajęcie pojazdu tej samej lub niższej klasy oraz udokumentowanie, że pojazd jest niezbędny do pracy lub ze względu na stan zdrowia i jego brak spowoduje określone straty finansowe lub zdrowotne.

W związku z tym, należy przed wynajmem, złożyć u likwidatora lub w sekretariacie firmy ubezpieczeniowej oświadczenie o przykładowej treści: „Dotyczy: (nr sprawy). Oświadczam, że w związku z uszkodzeniem przez Państwa Klienta(kę) mojego pojazdu, służącego do celów zarobkowych / leczenia (szczegóły), jestem zmuszony(a) wynająć pojazd zastępczy na czas naprawy.” Państwa kopia oświadczenia powinna zostać podbita jedynie pieczęcią ubezpieczyciela „przyjęto dnia …”.

Zgodnie z przepisami prawa (Kodeks Cywilny art. 361, 363, i 415, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24.03.2000r. DU. Nr 26 poz. 310 w sprawie OC), ubezpieczyciel w zakresie OC, zobowiązany jest zaspokoić roszczenia poszkodowanego w takim stopniu, aby nie odczuwał żadnych strat związanych z zaistnieniem szkody. A przecież pokrycie kosztów naprawy Państwa samochodu i wynajmu pojazdu zastępczego, to jedynie podstawowe roszczenia jakie można zgłosić. Dlatego tym bardziej, pokrycie tak podstawowego kosztu jak wynajem pojazdu zastępczego nie jest żadną łaską, ale obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej i prawo stoi po Państwa stronie!


(c) 2013 www.autowypozyczalnia-bialystok.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone.